Articles

YARSAV BASKANI HAKKINDA YARSAV UYELERI KARAR VEREBILIR MI?

In Uncategorized on November 11, 2009 by hobarix

Adalet Bakanlığı tarafından ihraç talebiyle Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na havale edilen YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ve YARSAV üyesi Osman Kaçmaz hakkında, HSYK’da bulunan YARSAV’lı üyeler karar verecek.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu(HSYK), kendi başkan ve üyeleri hakkında karar verecek. Yargıçlar ve Savcılar Birliği Başkanı ve Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu ile YARSAV üyesi Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz hakkındaki Adalet Bakanlığı’nın “meslekten ihraç” ve “yer değiştirme” talebine, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu karar verecek.

BAŞKAN VE ÜYE HAKKINDA ÜYELER KARAR VEREBİLİR Mİ?
HSYK’nın YARSAV’lı 3 asil üyesi, meslekten ihracı istenen Ömer Faruk Eminağaoğlu ve Osman Kaçmaz hakkında işlem yapacak. YARSAV üyeleri HSYK Başkanvekili Kadir Özbek ile HSYK’nın asil üyeleri Musa Tekin ve Orhan Cem Erbük, YARSAV Başkanı Eminağaoğlu’nun ve YARSAV üyesi Kaçmaz’ın ihracı konusunda karar alacak.

EMİNAĞAOĞLU HAKKINDAKİ KARAR TARTIŞMALI OLACAK
HSYK’da; yargıdan beş, Adalet Bakanlığı’ndan iki temsilcinin bulunduğu 7 üye yer alıyor. Yargıdan gelen 5 asil üyesinin 3’ünün YARSAV üyesi olması, Ömer Faruk Eminağaoğlu ve Osman Kaçmaz hakkında verilecek kararı tartışmalı hale getiriyor. HSYK’nın asil üyesi Ali Suat Ertosun’un da, Ergenekon Terör Örgütü davası sanıklarından Engin Aydın ile buluşması ve irtibatı göz önüne alındığında, Eminağaoğlu ve Kaçmaz’ın oy çokluğuyla kurtarılacağı şimdiden konuşuluyor.

YEDEK ÜYELERİN TAMAMI DA YARSAV’A ÜYE
HSYK’nın, Eminağaoğlu ve Kaçmaz hakkında karar verecek heyette yer alan 3 YARSAV’lı üyenin yerine HSYK’nın yedek üyeleri görevlendirmesi gerekiyor. Söz konusu görevlendirme yapılsa da sorun yine çözülmeyecek. HSYK’nın, 5 yedek üyesinden tamamı da YARSAV’a üye… HSYK’nın yedek üyeleri olan Coşkun Öztürk, F. Anıl Genç, Ayşe Albayrak Doğan, Feyzi Altınok ve H. Ceyda Kerman da, YARSAV’da üye olarak görev yapıyor.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: