Articles

Genelkurmay and?c? i? emir bulunamad?.

In Uncategorized on November 10, 2009 by hobarix

Genelkurmay, internet üzerinden psikolojik harp yürütülmesini öngören andıcın, 2000’de dönemin Başbakanı Ecevit’in direktifiyle hazırlandığını açıkladı. Başbakanlık görevlileri, bu açıklamanın yapıldığı cumartesi günü arşivleri tekrar gözden geçirdi. Ancak internet andıcına isnat edilebilecek hiçbir genelge, talimat ya da direktif bulunamadı. Başbakanlık, Genelkurmay’a bir kez daha resmî bir yazı yazarak, belgenin tarih ve sayı numarasını sordu.

Meçhul subayın, ikinci ihbar mektubu aracılığıyla kamuoyuna duyurduğu internet siteleri andıcıyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı’nın 2000 yılını referans gösterdiği direktife Başbakanlık arşivlerinde rastlanmadı. Genelkurmay Başkanlığı’nın “Direktif 2000 yılına aittir. Söz konusu internet siteleri, 2007 Tarihli 5651 Sayılı Yasaya uyum sağlamak maksadıyla yeniden düzenlenmiş ve daha sonra tümüyle iptal edilmiştir” açıklaması üzerine arşivlerini cumartesi günü tekrar kontrol eden Başbakanlık görevlileri, direktif belgesine rastlamadı. Bu gelişme üzerine harekete geçen Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı’ndan 2000 yılındaki belgenin tarih ve sayı numarasını istedi.

Başbakanlık arşivinde tüm belgeler kayıt altında tutulduğu için Genelkurmay Başkanlığı’ndan gelecek olan cevap yazısına göre, Adli Müşavir Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu’nun yaptığı açıklamanın doğru olup olmadığı ortaya çıkacak.

‘Direktifi Ecevit verdi’ demişlerdi

Hatırlanacağı gibi “AKP ve Fettullah Güleni Bitirme Planı” olarak bilinen “İrticayla Mücadele Eylem Planı”nın aslını Ergenekon Terör Örgütü soruşturmasını yürüten savcılara gönderen meçhul subay, ardından ikinci bir ihbar mektubunu basın mensuplarına ve savcılara göndermişti. Bu ihbar mektubunda, Genelkurmay Başkanlığı’nın psikolojik harekat yapmak üzere internet siteleri açtığı, bazı siteleri de mercek altına aldığı ortaya çıkmıştı. Bu ihbar mektubunun kamuoyunda yankı bulması üzerine, geçen cuma günü konu Genelkurmay basın bilgilendirme toplantısında gündeme geldi. Genelkurmay Adli Müşaviri Çubuklu, “Türk Silahlı Kuvvetleri, Başbakanlık’ın ilgili plan ve emirleri çerçevesinde irticai ve bölücü tehdit unsurlarını izlemek üzere kurulmuş, işletilmiş internet siteleri bulunmaktadır” dedi ve andıcın varlığını birinci ağızdan kabul etti. :

Başbakanlık direktife rastlamadı

Ancak, Başbakanlığın yaptığı araştırmada AKP döneminde böyle bir direktif verilmediği ortaya çıktı. Bunun üzerine Genelkurmay Başkanlığı’ndan bilgi istenince, bu kez Genelkurmay tarafından cumartesi günü bir açıklama daha yapıldı. Yazılı açıklamada direktifin 2000 yılına ait olduğu, 2007 Tarihli 5651 Sayılı Yasaya uyum sağlamak maksadıyla yeniden düzenlendiği ve daha sonra tümüyle iptal edildiği belirtildi. Bu açıklama üzerine tekrar arşivlerini kontrol eden Başbakanlık yetkilileri, arşivlerde 2000 yılındaki direktife rastlamadı. Ardından da aynı gün Genelkurmay Başkanlığı’na bir yazı yazılarak, 2000 yılında alındığı iddia edilen direktifin, tarih ve sayı numarası istendi.

TARAF

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: